fbpx

Альона Дегрік. Дослідження GfK Ukraine про платіжні звички українців: які висновки робити бізнесу?

Тиждень тому в Unit.City пройшла дуже крута конференція PayTech Ukraine, на якій, здається, був весь ринок платіжний послуг. Цікавих доповідей було багато (включаючи інсайды про роботу нашого електронного гаманця LeoWallet), про всі так відразу і не скажеш. Але один мене серйозно зачепив. Лідія Кулиба з GfK Ukraine розповідала на конкретних прикладах і цифрах про те, як українці все більше йдуть до безготівкових розрахунків.

Переказувати доповідь не має сенсу. А ось висновки з нього зробити дуже навіть потрібно — причому кожному, хто працює з платежами.

Дві великі аудиторії як два етапи масштабування фінансового продукту

У презентації застосовується цікавий спосіб сегментації аудиторії, який я б назвала «гібридним». Чому гібридний? Тому що він включає в себе як показник віку, так і показник середнього доходу. Цей спосіб виділяє дві категорії споживачів платіжних послуг:

  • Affluent — українці віком 25-50 років, дохід яких знаходиться в межах 15 000-20 000 грн / місяць. Я б оцінила нижній поріг в 10 000, але тут багато що залежить від продукту. Це «зрозуміла» нам аудиторія людей, які вже «в темі». З їх охоплення і треба починати развиток свого продукту.
  • Mass — українці від 16 років і старше, які живуть як в містах, так і в селах. Фінансової вибірки немає, як і будь-якої іншої. Це широка аудиторія, на яку потрібно переходити після достатнього насичення в Affluent-сегменті.

Affluent — це ті, в кого ми повинні «цілитися» при формуванні core-аудиторії фінансового продукту. Але не без складнощів: 93% аудиторії вже мають дебетову банківську карту (найчастіше зарплатні проекти) і 62% володіють кредитками. Щоб вразити такого користувача, потрібно постаратися. Це ми з вами, наші друзі і знайомі. Вони чекали появи першого мобільного банку, вони активно платять за товари і послуги не стільки карткою, скільки смартфоном, в якому вона додана.

Висновок: Affluent-юзери — найцінніший актив будь-якого платіжного продукту — адже якщо вони ним користуються, значить він і правда корисний.

Mass — це ті, з ким потрібно працювати правильно. Тільки 64% володіють будь-якою платіжною карткою, є куди рости. За кредитками всього 16%. Це не блакитний океан, але дуже впевнене поле для маневру. Наприклад, помітну частку займають пенсійні картки — а значить можна створити цікаві пропозиції для цієї аудиторії. Це як наші батьки, так і випускники шкіл, першокурсники ВНЗ, держслужбовці, молоді фахівці, які тільки почали кар’єру. Ті, хто ще не відбувся фінансово, але це не означає, що у них немає потреб.

Висновок: Mass-юзери — це ваш потенціал зростання. Діліть на сегменти, охоплюйте цінними пропозиціями

Кредитні картки — головний драйвер зростання онлайн-платежів

Виношу висновок відразу у підзаголовок. 62% Affluent-споживачів мають кредитні картки. При цьому 90% з них платять онлайн. З 16% власників кредиток в Mass-сегменті онлайн-платежі здійснюють 55% (33% – у власників дебетових карток).

Очевидно, що кредитні картки дають клієнту відчуття свободи і можливостей. Це відчуття штовхає на більш активні онлайн-оплати, перехід на cashless. Саме тому чим більше вигод ви дасте клієнтові — тим більше кредитних грошей він / вона витратить.

Що заважає?

Серед головних перешкод безготівкових оплат GfK Ukraine призводить групу причин, так чи інакше пов’язаних з недовірою: загрози фроду, збої в роботі, підозрілість до фінінстутутів і т.д.

З цим можна і потрібно працювати — адже оплата комуналки і мобільного вже міцно закріпилася в карткових оплатах, причому в обох сегментах. Тому важливо розуміти, яку побутову проблему хоче вирішити клієнт і давати йому / їй рішення цієї проблеми.

 

Джерело

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь