fbpx

Багаторічне дослідження: науковці довели, що електронні сигарети збільшують ризик розвитку хвороб легенів

Використання електронних сигарет значно збільшує ризик розвитку в людини хронічних захворювань легенів, таких як астма, бронхіт або емфізема. Це випливає з результатів першого в своєму роді багаторічного дослідження, яке пов’язує електронні сигарети з респіраторними захворюваннями.

Дослідження також показало, що люди, які використовували електронні сигарети й одночасно з цим курили тютюн (а це найпоширеніша тенденція серед дорослих користувачів електронних сигарет), були схильні до ще більшого ризику розвитку хронічних захворювань легенів, ніж ті, хто використовував один із цих продуктів окремо.

Отримані результати були опубліковані в Американському журналі профілактичної медицини та засновані на аналізі загальнодоступних даних дослідження Population Assessment of Tobacco and Health. У дослідженні було зазначено, що з 2013 до 2016 року діагноз захворювання легенів був виявлений у понад 32 тис. дорослих американців.

Хоча кілька раніших популяційних досліджень виявили зв’язок між використанням електронних сигарет і захворюванням легенів в один момент часу, ці так звані перехресні дослідження показували тільки ситуацію в конкретний момент і не давали можливості сказати, чи було захворювання легенів викликано сигаретами або навпаки, люди із захворюванням легень більш схильні використовувати електронні сигарети.

Почавши з людей, в яких не було жодного зареєстрованого захворювання легенів, з урахуванням їх використання електронних сигарет і куріння з самого початку, а потім слідуючи за ними протягом трьох років, нове дослідження пропонує більш переконливі докази причинно-наслідкового зв’язку між електронними сигаретами і захворюваннями легень.

«Ми виявили, що для користувачів електронних сигарет ймовірність розвитку захворювання легенів збільшилася приблизно на третину, навіть після того, як вони контролювали вживання тютюну. Ми дійшли висновку, що електронні сигарети самі по собі шкідливі, і їхній вплив не залежить від куріння звичайного тютюну», – сказав старший автор, доктор філософії Стентон Гланц, професор медицини.

Хоча нинішні та колишні користувачі електронних сигарет мали в 1,3 рази більше шансів на розвиток хронічного захворювання легенів, курці тютюну збільшили свій ризик в 2,6 рази. А ось для подвійних користувачів – людей, які курять тютюн і використовують електронні сигарети одночасно, – ці два ризики множаться, більш ніж втричі підвищуючи ризик розвитку захворювань легенів.

Цей висновок особливо актуальний, оскільки тривають суперечки про те, чи слід просувати електронні сигарети як інструмент зниження шкоди для курців. Хоча автори виявили, що перехід від тютюну до електронних сигарет знижує ризик розвитку захворювань легенів, менше 1 % курців повністю перейшли на електронні сигарети.

«Перехід зі звичайних сигарет на електронні сигарети може знизити ризик захворювання легенів, але мало хто це робить. Більшість просто додають електронні сигарети до тютюну і стають подвійними користувачами, що значно збільшує ризик розвитку захворювань легенів», – сказав Гланц.

Важливо відзначити, що результати, представлені в цьому дослідженні, не пов’язані з так званою EVALI, гострою хворобою легенів, вперше зареєстрованої влітку минулого року. Це захворювання вже згубило десятки людей в США, але дослідження проводилося до виділення EVALI як окремої хвороби.

 

Джерело

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь