fbpx

Дослідження, що тривало понад 10 років: вчені “розшифрували” ракові клітини

Міжнародна команда вчених вперше повністю розшифрувала генетичну інформацію 38 видів ракових клітин, склавши вичерпний каталог мутацій ДНК, які призводять до розвитку онкологічних захворювань

Про це повідомляє ВВС.

“Безпрецедентне за масштабом дослідження “Аналіз повного геному всіх видів раку” (PCAWG) тривало понад 10 років. У роботі взяли участь близько 1300 генетиків з 37 країн, а її результати опублікували в четвер відразу у двох десятках наукових журналів”, – йдеться в повідомленні.

Учасники проєкту PCAWG повністю розшифрували генетичну інформацію ракових клітин майже 2800 пацієнтів, які страждають на 38 різних видів онкологічних захворювань.

“За допомогою зібраної інформації про походження і розвиток пухлин ми можемо розробити нові способи ранньої діагностики раку, більш цілеспрямовані методи терапії – і лікувати пацієнтів з великим успіхом”, – заявив член координаційного комітету PCAWG Лінкольн Стайн.

Рак – це не одне захворювання, яке виникає в різних органах, а загальна назва для двох сотень різних хвороб, які розвиваються за однією схемою. Одна з клітин тканини мутує – і починає швидко і безконтрольно ділитися, формуючи пухлину.

Частина генетичного коду, яка залишилася, відома як “сміттєва ДНК”, не викликала особливого інтересу. Адже закладена в ній інформація не відповідає за виробництво білків – будівельних матеріалів клітини.

Взагалі довгий час “сміттєва ДНК” вважалася рудиментарною (тобто виникла в процесі еволюції, але втратила корисні функції).

Термін “сміттєва ДНК” запровадили приблизно 50 років тому і пізніше визнали не цілком коректним, коли виявилося, що деякі фрагменти “непотрібного” геному виконують інші найважливіші функції для підтримки життя клітини.

Вчені вирішили розшифрувати генетичну інформацію ракових клітин цілком, аби відстежити і зміни в некодувальних генах.

В результаті вчені виявили тисячі генетичних мутацій і описали понад 80 процесів, які призводять до зламу генетичного коду. Одні з них викликані змінами віку, інші передаються у спадок або можуть бути пов’язані зі шкідливими звичками та дієтою.

Одне з головних відкриттів полягає в тому, що один і той же вид раку можуть викликати абсолютно різні набори мутацій. У клітинах раку легенів виявили до 100 тисяч мутованих генів, а в деяких зразках дитячого раку мутації можна було перерахувати по пальцях.

“Найдивовижніше відкриття – це те, наскільки сильно раковий геном одного пацієнта відрізняється від геному ракових клітин іншого”, – заявив член координаційного комітету PCAWG Пітер Кемпбелл.

Однак виявили і несподівані збіги – наприклад, одна й та ж драйверна мутація може призвести до розвитку раку грудей у ​​жінок або раку простати у чоловіків. Це означає, що методи лікування, розроблені для раку грудей можуть виявитися ефективними і в лікуванні раку простати.

Деякі зроблені відкриття дають можливість значно більш ранньої діагностики захворювання. Зокрема, з’ясувалося, що деякі види раку починають формуватися на генетичному рівні задовго до розвитку пухлини, іноді за кілька років або навіть десятиліть.

“Це показує, що у нас є набагато більше можливостей раннього втручання, ніж ми думали раніше”, – запевняє Кемпбелл.

Крім того, складений за підсумками дослідження каталог мутацій допоможе уникнути встановлення невірного діагнозу, що іноді трапляється через збіг симптомів різних видів захворювання.

Однак у 5% зразків ракових клітин взагалі не було виявлено драйверних мутацій. Це означає, що точне місце критичного зламу генетичного коду ще належить встановити.

 

Джерело

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь