fbpx

Думки лише 12% дітей вислухали у цивільних судах — дослідження

Що таке правосуддя, дружнє до дитини? Чи слухають дитину усудах? Презентуємо перше дослідження стану справ з цим в Україні.

Центр політико-правових реформ  разом з OSCE Project Co-ordinator in UkraineОфіс Омбудсмана України та Вектор прав людини презентували звіт «Стандарти правосуддя, дружнього до дитини, та їх втілення в Україні (некримінальний аспект)».

Про які результати можна говорити, ми запитали у експерта Центру політико-правових реформ Максима Середи і менеджерки програм з верховенства права та прав людини, координаторки проектів ОБСЄ в Україні Наталії Ступницької.

Максим Середа: Це перше дослідження, яке акцентувало увагу на участі дитини у цивільних судових процесах. Досить багато досліджень було щодо дітей, які постраждали від злочину, тобто які стосувалися кримінального аспекту. Наше дослідження стосувалося, наприклад, позбавлення батьківських прав, справ про визначення того, з ким буде проживати дитини – таких досліджень в Україні бракує.

Дослідження виявило, що діти практично не присутні у суді. Лише у 5% судових засідань, які відвідували наші монітори, брали участь діти. Лише у 12% справ взагалі була якась інформація, що думку дитини вислуховували. Хоча іноді думка дитина могла мати дуже важливе значення для вирішення справи. Наведу приклад: розглядалася справа, коли був спір між батьком і матір’ю – з ким буде проживати дитина, і батько в суді стверджував, що дитина, яка вже ходить в школу, хоче проживати саме з ним. Однак, суд вирішив справу на користь матері, проте в матеріалах справи немає жодної інформації про те, чи бралася до уваги в цій справі думка дитини. І таких проблем досить багато. Ми виявили, що здебільшого справи щодо дітей розглядаються без їхньої участі і без вислуховування їхньої позиції, навіть у тих справах, де діти в силу своєї зрілості могли б цю позицію висловити.

Наталія Ступницька: Наші монітори були з юридичною фаховою освітою, і вони оцінювали дотримання стандартів дружнього до дитини правосуддя. У першу чергу, це комфортні умови перебування, право бути поінформованим, право висловити свою думку, право на спеціального представника, на швидкий розгляді і прийняття рішення в інтересах дитини.

У межах цього моніторингу ще був проведений експертний аналіз судових рішень, і розроблені інструменти, які, ми сподіваємося, експертне громадянське суспільство буде використовувати в майбутньому для здійснення подібних моніторингів. Адже цінність цього дослідження полягала у тому, щоб зробити діагностичний зріз станом на зараз, і буде дуже корисно такий моніторинг провести ще з часом.

 

Джерело

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь