fbpx

Як поляки піклуються про своє здоров’я?

Вживання пробіотиків, електролітів та вітамінів, обмеження споживання цукру або підтримка правильної маси тіла – це лише деякі зі способів турботи про здоров’я, які поляки вказали в недавньому опитуванні. Ось що ще опинилося в їхньому списку.

Мода на здорове харчування та здоровий спосіб життя у Польщі стає все поширенішою. Втім, про здоров’я більше дбають жителі міст, ніж селяни – це один із основних висновків із національного опитування «Barometr Bayer 2019», проведеного інститутом «Kantar» на представницькій пробі 1012 осіб у віці 15 років і більше.

Питання, на які відповідали респонденти у цьому дослідженні, стосувалися різних тем, пов’язаних зі здоров’ям і старінням, в тому числі профілактики захворювань і конкретної поведінки, спрямованої на підтримання здоров’я.

Польський рецепт здоров’я

З дослідження випливає, що найбільш поширений спосіб турботи про здоров’я – це вживання овочів, про що заявляє 65 % мешканців сіл та 68,5 % жителів великих міст. На другому місці – вживання фруктів. Цю відповідь також, як не дивно, рідше обирали жителі села (61,1 %), порівняно з населенням міст (66 %).

Третє місце в рейтингу найпопулярніших способів догляду за здоров’ям зайняв рух на свіжому повітрі. Варто відзначити, що це був єдиний з 15, зазначених у дослідженні способів профілактики здоров’я, в якому жителі села отримали кращий результат (58,2 %) від жителів міст (52,4 %).

На четвертому місці в рейтингу (село – 53,1 %, місто – 58,8 %) опинився контроль за достатнім часом сну. На цьому, можна сказати, закінчується п’єдестал рейтингу, оскільки інші методи профілактики виявилися значно менш популярними (менше 50 %).

Цікаво, наступні три місця знову включають поведінку, пов’язану з харчуванням. Йдеться, зокрема, про обмеження споживання цукру (село – 38,1 %, місто – 48,2 %), здорове харчування (38,8 % проти 43,9 %), а також турбота про відповідну масу тіла (34,7 % проти 42,4 %).

Тільки на восьмому місці опинилися профілактичні обстеження із результатом: 22,3 % проти 29,5 %. Що цікаво, аналогічний відсоток опитаних заявив, що для підтримки здоров’я намагається запобігти забрудненню повітря (20,6 % проти 23,7 %).

Харчові добавки, вітаміни та пробіотики

Якщо жоден медичний експерт не сумнівається в корисності описаних вище способів підтримки здоров’я, то інші методи, використовувані поляками, можуть бути сумнівними. Йдеться про вживання біологічно активних добавок, вітамінних препаратів, пробіотиків або електролітів.

Нагадаємо, що як лікарі, так і дієтологи вважають, що здорова людина, яка застосовує правильну дієту і, відповідно, багато рухається, як правило, не повинна вживати таких препаратів у профілактичних цілях. У будь-якому випадку, не слід цього робити самостійно, без консультації з фахівцем, тому що прийом таких препаратів може нашкодити, а в кращому випадку людина просто викине гроші на вітер. Варто знати, що ефективність багатьох таких препаратів досі не доведена в рамках достовірних наукових досліджень.

Повернімося до результатів опитування. Що саме воно показало у цьому контексті? Отже, про вживання вітамінів у вигляді медичних препаратів заявило 21,1 % мешканців сіл та 28,2 % «міщан», а про споживання «БАДів» – 18,7 % проти 24,7 % відповідно. В рейтингу 15 найбільш популярних способів турботи про здоров’я опинилися також: застосування пробіотиків і електролітів, які використовують по кільканадцять відсотків селян і міщан зі значною перевагою останніх.

Різниці між селом та містом

«Жителі міста більше піклуються про фізичну форму і здоров’я. Особливо це стосується частіших відвідувань лікарів. Жителі села значно рідше звертають увагу на здорову дієту, зниження споживання цукру, прийом вітамінів або добавок», – відзначають автори дослідження.

Що стосується лікарських консультацій, то жителі села мають значно гірші результати, ніж мешканці міст, як з точки зору відвідувань сімейного лікаря (16,5 % проти 23 %), так і фахівців (15,4 % проти 24,3 %).

Ці результати чітко показують, що в Польщі досі існує значна соціальна нерівність у галузі охорони здоров’я: з точки зору обізнаності про здоров’я, поведінки, спрямованої на підтримання здоров’я, а також доступу до охорони здоров’я. Невеликою втіхою є той факт, що це типово для всього світу.

 

Джерело

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь