fbpx

Які банки були найстійкіші в розпал карантину і кому криза не страшна

«Мінфін» підготував рейтинг стійкості банків за січень-квітень 2020 року і визначив, які банки найміцніше стояли на ногах під час карантину, а хто втратив свої позиції.

Система в порядку

Під час підготовки матеріалу «Мінфін» поспілкувався з рядом експертів і всі вони були єдині в тому, що нинішню кризу вітчизняна банківська система переживає значно спокійніше, ніж попередні. Для цього є кілька причин.

За словами аналітика групи ICU Михайла Демківа, зараз банки платоспроможні та мають хороші показники ліквідності. В першу чергу, завдяки урокам попередніх криз. «В кризу 2008-2009 Україна націоналізувала ряд банків, але проблема достатності капіталу не була вирішена, що «догнало» нас в 2014. Цю помилку більше не повторювали. Слабкі банки не пережили 2014-2015 роки й були виведені з ринку», — пояснює експерт.

Спокійніше пережити нинішню кризу допомагає і поліпшення банківського законодавства. «В 2015 р Верховна Рада ввела строкові депозити без права розірвання. Це непомітна, на перший погляд, річ, але вона захищає банки від масового відтоку вкладників», — пояснює аналітик.

В тому, що банківська система легше переживає кризу, ніж у минулі роки, переконаний і директор фінансового департаменту рейтингового агентства IBI-Rating Олександр Калашников.

«Система була очищена від кептивних банків, збільшено рівень капіталізації та ліквідності, знижена валютна частка в структурах балансів і змінено підхід до визначення пов’язаних осіб — деякі банки досі працюють над зниженням обсягів позик таким особам до нормативно допустимого рівня», — пояснює він. І, звичайно, додає експерт, робота більшості банків стала прибутковою.

Так, за підсумками минулого року всі банки разом заробили 60 млрд грн. – це найкращий показник вітчизняної банківської системи в історії. Заробляли банки навіть під час карантину. Зокрема, за квітень — 9,2 млрд грн.

Цих показників вдалось досягти завдяки зростанню комісійних і процентних доходів. А за весь період з січня по квітень цього року банки заробили 25,2 млрд грн. – це майже на 40% більше, ніж за аналогічний період 2019 р.

Немає кредитів — немає проблем

Ще один з факторів, який дозволив банкам без особливих проблем увійти в кризу – це незначні обсяги кредитування.

«Звичайна схема обвалу банківської системи така. Банки мають величезний кредитний портфель. Настає криза, і люди починають гірше обслуговувати свої борги, від чого зростає обсяг поганих боргів. Ринкова оцінка банківських активів починає падати. У якийсь момент цей обсяг активів падає нижче рівня пасивів, і банк де-факто стає неплатоспроможним. Але в Україні в поточний момент такий ланцюжок подій неможливий», — пояснює аналітик ІГ Універ Михайло Федоров.

Високі кредитні ставки, вузьке коло високорейтингових потенційних позичальників і  можливість непогано заробляти за рахунок інших інструментів (тих таки депосертифікатів НБУ) зробили свою справу. Нових кредитів видавалося вкрай мало і тому кредитний портфель уже не може суттєво зіпсуватись.

Скільки балів втратили банки

«Мінфін» проаналізував стійкість банків в період за січень-квітень. Для огляду редакція традиційно обрала банки, у яких розмір депозитного портфелю фізичних осіб перевищує 1 млрд грн. Станом на 1 травня в Україні був 31 такий банк. В порівнянні з минулим рейтингом, склад учасників не змінився. 

При оцінці банків «Мінфін» виходив з комплексної оцінки їх стресостійкості та лояльності вкладників, враховувалися також найбільш важливі показники діяльності фінустанов.

Незважаючи на загальну стійкість банківської системи, всі фінустанови отримали нижчі бали, порівняно із минулим рейтингом. В середньому банки втратили 0,26 бали. Основними факторами зниження став відтік депозитів, а також зниження показників достатності капіталу.

Водночас, як пояснив «Мінфіну» фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк, зниження показників діяльності банків за нинішніх умов цілком прийнятне. За попередніх криз ці показники обвалювались значно суттєвіше.

«Переважна більшість банків лишаються добре капіталізованими, з огляду на запас міцності в нормативах адекватності капіталу, що був сформований під наглядом НБУ у більш спокійні міжкризові часи за результатами щорічних стрес-тестувань. Тому вкладники можуть бути спокійні», — зазначив він.

Лідери рейтингу

Перша п’ятірка рейтингу, в порівнянні з минулим періодом, залишилася без змін. Сформували її виключно банки з іноземним капіталом, а на першій сходинці — вже традиційний лідер Райффайзен Банк Аваль. Як продемонстрував аналіз декларацій, саме цьому банку свої заощадження довіряє і переважна більшість членів правління НБУ.

До першої десятки увійшли 2 державні банки: Приватбанк та Ощадбанк, а також один приватний банк – ПУМБ, що належить Ринату Ахмєтову. Решту найвищих місць зайняли «іноземці».

Найсуттєвіше знизилась оцінка в державного Укргазбанку – він втратив 0,64 бали, опустився на 5 сходинок і залишив першу десятку. Також суттєво погіршив свої показники Банк Кредит Дніпро, який втратив 0,61 бали і, як наслідок, посів останню сходинку в рейтингу.

Серед причин, які вплинули на показники діяльності Укргазбанку – зменшення вкладів фізичних осіб. З початку року їхні депозити скоротились на 260 млн грн. А ось у Кредит Дніпро проблеми виникли із фінансовими результатами. З початку квітня збитки банку становлять майже 230 млн грн. Хоча за підсумками минулого року фінустанова була прибуткова.

Кому довіряють експерти

«Мінфін» провів традиційне опитування експертів, щоб визначити яким банкам вони довірили б власні гроші. Участь в опитуванні взяли представники інвестиційної компанії ICU, рейтингових агентств IBI-Rating, Експерт-Рейтинг і Рюрик. Крім них свої оцінки банкам виставив аналітик нашого сайту.

Експерти відповіли на запитання «якому з банків ви довірили депозит на суму понад 200 тис. грн?». Тобто, більше максимальної суми, яку гарантує ФГВФО. Експерти виставили оцінки від 1 до 10, в залежності від рівня довіри банкам.

Лідером став Райффайзен, а першу п’ятірку повністю зайняли «іноземці», які лише помінялись між собою місцями, порівняно з результатами опитування у 4 кварталі минулого року. В першу десятку увійшли також 3 державні банки: Укргазбанк, Приват і Ощад.

По 3 місця в порівнянні з минулим опитуванням втратили банки, пов’язані з Сергієм Тігіпко: Універсал Банк і Таскомбанк. Стільки ж рядків втратив ще один приватний український банк — Південний. В умовах кризи експерти більше схильні довіряти фінустановам з іноземним капіталом. Наприклад, на 2 рядки піднялися Правекс та Піреус, що входять відповідно до італійської та грецької банківських груп.

Щоправда, на російський Сбербанк лояльне ставлення не поширюється. Його експерти вже традиційно поставили на останню сходинку. Перипетії навколо банку, звісно, надійності йому не додали.

У квітні стало відомо, що російський центробанк продав місцевому міністерству фінансів більше 50% акцій Сбербанку. Здавалося б, це суто російські справи, але, як наслідок, змінився кінцевий бенефіціар і в українського відділення. Як наголосив НБУ, це відбулось з порушенням нашого законодавства.

Хто краще підготувався до неприємностей

В умовах економічної кризи особливе значення має стресостійкість банків. Для того, щоб визначити цей показник, «Мінфін» проаналізував залежність банку від депозитів фізосіб, якість фондування, прибутковість, ліквідність, достатність капіталу і масштаб діяльності.

Як можна було очікувати, найміцніше стоять на ногах «іноземці», які зайняли перші 6 сходинок. А єдиний вітчизняний банк із першої десятки — Приват. На перший погляд може здатись дивною поява «російського» Сбербанку на 8 позиції, однак це саме той випадок, коли відсутність активної діяльності забезпечує стресостійкість.

Найбільший ривок вгору зробив Піреус Банк, який піднявся на 6 сходинок. А ось Кредит Дніпро втратив 13 рядків, перехід у категорію збиткових – негативно вплинув на стресостійкість установи.

Клієнтські переваги

При підготовці рейтингу «Мінфін» визначив також лояльність вкладників. В цій категорії банки зайняли місця в залежності від частки і темпів приросту депозитів фізосіб. Крім цього, тут враховувались фінансова репутація та досвід роботи.

На притік депозитів значною мірою впливають ставки за вкладами, акції, маркетингова і рекламна активність тощо. В якийсь період банк може активно працювати над залученням нових клієнтів, а колись призупиняє таку діяльність. Тому в цій категорії фінустанови можуть дуже швидко змінювати місця, злітаючи чи опускаючись більш ніж на 10 рядків.

Тут «монополію» іноземців значною мірою розбавили українські фінустанови. Так, на 3 місці опинився Універсал Банк. За його ліцензією працює monobank і значною мірою маркетингова активність останнього забезпечила лояльність вкладників.

5 сходинку посів А-Банк, який піднявся відразу на 6 позицій. Фінустанова активно залучала кошти фізосіб, обсяг вкладів яких з початку року збільшився майже на 900 млн. грн. Серед іншого, як повідомляв «Мінфін», А-Банку під час карантину вдалось збільшити обсяг гривневих депозитів на суму більше 200 тис. грн. Хоча конкуренти тут зіштовхувались з відтоком.

Натомість найбільше втратили позицій Укргазбанк і Правекс, які опустились на 17 і 11 рядків відповідно. Про відтік вкладів з Укргазу вже згадувалось вище. Правекс теж відчув зменшення грошей клієнтів – їхній обсяг з початку року зменшився приблизно на 14 млн. грн.

Що буде далі

Те, що банки без особливих потрясінь проходять економічну кризу, зовсім не означає, що так само спокійно вони дочекаються і її завершення. «Ми поки не бачимо повної картини впливу «коронакризи» на баланси банків, особливо в частині частки недіючих кредитів, адже для точного розуміння ситуації з прострочками кредитів потрібен час. До того ж, тільки зараз прояснюватиметься, хто з позичальників зумів пережити кризу, а хто ні», — пояснив «Мінфіну» Роман Корнилюк.

На думку аналітика Фрідом Фінанс Україна Дениса Білого, портфель непрацюючих кредитів буде збільшуватись, внаслідок неможливості їх обслуговування бізнесом. Однак, наголошує аналітик, сформованих банками резервів має вистачити на час кризи. Піти ж з ринку можуть хіба несистемні банки, а великі установи все ж нинішній шторм переживуть.

 

Джерело

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь