fbpx

Які наслідки тягне за собою різке підвищення акцизів?

Українці, можна сказати, вже звикли, що все дорожчає. Але підвищення акцизів на вироби для систем нагрівання тютюну підвищаться у чотири рази.

Експерти інституту фіскальної політики України впевнені, що цей стрімкий стрибок потягне за собою масове зростання контрабанди тютюну та перехід курців на менш прозорий ринок електронних сигарет, що в підсумку призведе до втрат в державному бюджеті у розмірах понад 9 млрд гривень: три з половиною мільярди-через перехід споживачів на нелегальні вироби та 5,7 мільярда гривень через надання переваги вейпам. Такий прогноз може змінюватись та рости стрімкіше, адже разом з системами нагрівання будуть зростати й акцизи на стіки для цих приладів на 20% щорічно, так само, як і на сигарети. Курці будуть масово переходити на самокрутки, люльки та вейпи.


Зазначимо, що до січня 2020 року Україна оподатковувала стіки для нагрівання за нижчими ставками акцизу, ніж для сигарет. Такі стіки відносилися до категорії “інший тютюн”. Але вже 16 січня 2020 року було ухвалено законопроект, який передбачав підвищення ставки акцизу у 4 рази та прирівнювався до рівня звичайних сигарет.
В Євросоюзіі дотримуються такої думки: якщо шкода менша – то податки також будуть меншими. Як відомо, в більшості країн ЄС акцизне навантаження на іншу тютюнову продукцію залишається значно нижчим, ніж на класичні сигарети (у чотири рази нижче).


У країнах західної Європи та, перш за все, у Великобританії дотримуються чітких стандартів складу рідини для вейпінгу, діють обмеження маркетингу та реклами, суворо забороняють продаж вейпів неповнолітнім. Експерти радять наслідувати такий досвід в Україні та оподаткувати електронні сигарети.

 

Автор: Котеленець Тетяна

Джерело

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь