fbpx

Індекс споживчих настроїв у жовтні 2019 року знизився на 1,6 п. і становить 95,9

За даними дослідження Info Sapiens «Споживчі настрої в Україні», що здійснюється за фінансової підтримки Dragon Capital, у жовтні індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 95,9 п., що на 1,6 п. менше, ніж у вересні. Найбільше на це вплинуло зниження Індексу очікуваних змін особистого матеріального становища – він скоротився на 5,1 п.

У жовтні 2019 року індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 95,9, що на 1,6 п. менше за показник вересня.

Індекс поточного становища (ІПС) зріс на 0,1 п., склавши 88,1. Складові цього індексу зазнали таких змін:

 • –  індекс поточного особистого матеріального становища (х1) склав 82,6, що на 0,7 п. нище від рівня цього індексу у вересні;
 • –  індекс доцільності великих покупок (х5) зріс на 0,9 п. та встановився на позначці 93,7.

Індекс економічних очікувань (ІЕО) у жовтні скоротився на 2,7 п. та склав 101,1. Динаміка складових цього індексу виглядає так:

 • –  індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) зменшився порівняно до минулого місяця на 5,1 п. і склав 92,8;
 • –  індекс очікуваного розвитку економіки країни протягом найближчого року (х3) зменшився на 2,4 п. та склав 105,1;
 • –  індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих 5 років (х4) зменшився до 105,3, що на 0,6 п. менше за показник вересня.

Жовтневий показник індексу очікуваної динаміки безробіття склав 111,6, що на 0,5 п. вище за показник минулого місяця. Індекс інфляційних очікувань зріс – до 179,1, що на 2,3 п. більше за минулий місяць. Очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих 3 місяців також погіршилися: індекс девальваційних очікувань зріс на 13,7 п. – до значення 129,3.

«У жовтні зростання індексу споживчих настроїв зупинилось, а один з компонентнів індексу – очікувані зміни особистого матеріального стану – погіршились на 5 в.п. Погіршення очікувань щодо особистого матеріального стану відбулося серед вразливих груп: осіб з доходом нижче середнього, або старше 60 років, або тих, хто проживає у селах та малих містах.» – коментують аналітики Info Sapiens.

Інформація про дослідження

Дослідження споживчих настроїв в Україні проводилося ІП «ГФК ЮКРЕЙН» з червня 2000 року, а з 2019 року його здійснює ТОВ «ІНФО САПІЄНС».

Індекс споживчих настроїв в Україні визначають на підставі вибіркового обстеження домашніх господарств країни. Під час дослідження опитують 1000 осіб віком від 16 років. Вибірка репрезентативна за статтю та віком, враховує міське та сільське населення й розмір населеного пункту. З дослідження «Споживчі настрої» вилучена Автономна Республіка Крим, а у Донецькій та Луганській області опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною. Статистичне відхилення не перевищує 3,2%. Польовий етап проводиться 1-15 числа кожного місяця. Для визначення ІСН респондентам ставлять такі запитання:

  1. 1.  Як змінилося матеріальне становище вашої сім’ї за останні шість місяців?
  2. 2.  Як, на вашу думку, зміниться матеріальне становище вашої сім’ї впродовж наступних шести місяців?
  3. 3.  Говорячи про економічну ситуацію в країні загалом, ви вважаєте, що наступні дванадцять місяців будуть для економіки країни сприятливим чи несприятливим часом?
  4. 4.  Як ви охарактеризували б наступні п’ять років – як сприятливий чи несприятливий час для економіки країни?
  5. 5.  Як ви гадаєте, тепер загалом сприятливий чи несприятливий час робити великі покупки для дому?

За кожним із цих запитань визначають відповідний індекс:

    • •  індекс поточного особистого матеріального становища (х1);
    • •  індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2);
    • •  індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3);
    • •  індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4);
    • •  індекс доцільності робити великі покупки (х5).

Значення індексу обчислюють таким способом: від частки позитивних відповідей віднімають частку негативних і до цієї різниці додають 100, щоб уникнути появи від’ємних величин. На підставі цих п’яти індексів визначають три сукупні індекси:

    • •  індекс споживчих настроїв (ІСН) – середнє арифметичне індексів х1–х5;
    • •  індекс поточного становища (ІПС) – середнє арифметичне індексів х1 і х5;
    • •  індекс економічних очікувань (ІЕО) – середнє арифметичне індексів х2, х3, х4.

Значення індексів можуть змінюватися в межах від 0 до 200. Значення дорівнює 200 в тому разі, якщо всі громадяни позитивно оцінюють економічну ситуацію. Індекс дорівнює 100 тоді, коли частки позитивних і негативних оцінок однакові. Значення індексу менше 100 означає, що в суспільстві переважають негативні оцінки. Для визначення індексу очікуваної динаміки безробіття (ІОДБ), індексу інфляційних очікувань (ІІО) та індексу девальваційних очікувань (ІДО) респондентам ставлять такі запитання:

    1. Як ви вважаєте, упродовж найближчих дванадцяти місяців безробітних (людей, які не мають роботи й шукають її) буде більше, приблизно стільки ж чи менше, аніж тепер?
    2. Як, на вашу думку, змінюватимуться ціни на основні споживчі товари та послуги впродовж найближчих одного–двох місяців?
    3. Як, на вашу думку, зміниться курс долара по відношенню до гривні впродовж найближчих трьох місяців?

Значення ІОДБ, ІІО та ІДО обчислюють таким способом: від частки відповідей, що свідчать про зростання безробіття (інфляції, девальвації), віднімають частку відповідей, що свідчать про зменшення безробіття (інфляції, девальвації), і до цієї різниці додають 100, щоб уникнути появи від’ємних величин. Значення цих індексів можуть змінюватися в межах від 0 до 200. Наприклад, значення індексу дорівнює 200, якщо всі громадяни передбачають зростання безробіття (інфляції, девальвації).

 

Джерело

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь