fbpx

Коли українці зможуть розраховуватися біткоїнами в магазинах

В Україні хочуть легалізувати крипто валюту

В Україні хочуть легалізувати крипто валюту. Експерти пояснюють, що з цього може вийти

В Україні збираються легалізувати крипто валюту. На початку листопада відповідні законопроекти внесуть в Верховну Раду як невідкладні. Якщо їх приймуть, запрацюють вони вже з 1 квітня 2020 року. Про це повідомили в міжфракційному депутатському об’єднанні Blockchain4Ukraine. Документи вже узгодили з Міністерством цифрової трансформації.

Ключове нововведення: буде узаконена крипто валюта, а також визначений статус крипто активів та майнинг – видобування віртуальних грошей, пише UBR.ua.

Угоди за віртуальні гроші

На сьогодні в Україні крипто валюта ніяк не дозволена та не заборонена. Термін «віртуальний актив» закріплений в ряді законів та означає «специфічний вид майна, який є цінністю в цифровій формі, операції з якого здійснюються електронно».

З точки зору законодавства, крипто актив являється товаром, але не платіжним засобом, та відповідно, допускається лише купівля-продаж самого крипто актива. Проте в Україні вже є прецеденти купівлі тієї ж нерухомості за допомогою віртуальних грошей. Все залежить від того, чи домовляться сторони на таку угоду.

«Після врегулювання статусу крипто валют їх використання буде можливим у всіх сферах діяльності, де обидві сторони будуть готові використовувати крипто валюти як засіб платежу. Якщо одна зі сторін не готова на таку операцію, ніхто не зможе її змусити» – вважає старший аналітик Forex Club Андрій Шевчишин.

Зараз крипто валюту в основному купують в онлайн крипто обмінниках за гривні та долари. Були спроби створити офлайн-обмінники, але в силу відсутності регулювання ці ідеї не увінчалися успіхом.

Що з обміном

Онлайн-обмінники зараз бувають двох типів. Це напівлегальні онлайн-платформи, на яких від імені клієнта онлайн торговець купує крипто валюту та переказує на гаманець клієнта, та платформи з обміну віртуальних грошей, які базуються в компаніях, зареєстрованих та отримавших ліцензії там, де ці операції урегульовані (Естонія, Мальта, Гібралтар та ін.).  Найчастіше комісія за обмін складає від 0,5% до 2%.

«Крипту купують та продають в крипто обмінниках, на біржах, при прямих домовленостях, в криптоматах. Ще є група майнерів, які, грубо кажучи, емітують крипто валюти в незначних обсягах. Комісія може бути різна та залежить від стану ринка й активності попиту. Були періоди коли купівлю можна було здійснити, заплативши 4-6:, але в період обвалу ринку та спаду продавали також з негативною комісією 0,5-1%.

Розширення ринку та велика кількість учасників сприяють конкуренції та вирівнюванню комісій», – говорить Шевчишин.

Дохід задекларуємо

Експерти вважають, що поява закону дозволить вивести крипто операції з тіні. «Вірогідніше за все, громадяни зможуть торгувати та конвертувати крипто валюти через банки або платіжні системи. З’явиться можливість більш вигідного та безпечного обміну крипто валюти на реальні гроші, включаючи гривню. З іншого боку, будь-яке оподаткування крипти та ліцензування діяльності по купівлі-продажу таких активів може звести нанівець всі починання по її легалізації, спровокувати відтік бізнесу, котрий цим вже займається, за рубіж», – говорить юрист Stron Тарас Швець.

Поточна редакція законопроектів не передбачає обов’язкового декларування крипто валюти. Але відзвітувати про доходи, отримані від операцій з крипто валютою все ж доведеться.

«Важко прогнозувати потенційний вплив цих законів на ринок. Зараз його учасників в цілому влаштовує анонімність та відсутність оподаткування для таких операцій. Закон скоріш за все будуть виконувати тільки ті, хто працює по «білому», але обсяги таких операцій не будуть великими”, – розмірковує керуючий партнер ЮК «Альянс Правових Сил» Віталій Собкович

Неможливо відстежити

Анонімність крипто валюти робить можливим її використання для корупційних цілей та для розрахунків в тіньовому секторі економіки, але прийняття законопроектів однозначно не вплине на цю ситуацію, говорять юристи. Досі не існує технічної можливості відстежувати крипто гаманці та транзакції між ними.

Крипто валюти можна перерахувати на рахунок будь-якого лиця для будь-яких цілей. Наприклад, за крипту без проблем продають наркотики, зберігаючи повну конфіденційність. В принципі, не важко купити любий заборонений товар чи дати хабар чиновнику.

Єдине питання – сума, тому, що завантажити велику суму коштів на крипто гаманець проблематично. Якщо мова йде про декілька тисяч або навіть десятках тисяч євро, таку нелегальну угоду провести неважко, на відміну від фінансування тероризму або хабарі в мільйон євро.

«Давати хабарі в віртуальній валюті поки не поширено, тому, що це нелогічно, та на практиці такі випадки не зафіксовані, тому що вивести велику суму крипто валюти буде тяжко та проблематично. Головним результатом легалізації крипто валюти повинен стати вихід власників з «сірого бізнесу» та оплата податків за їх існування», – говорить керуючий партнер ЮФ «Горецький та Партнери», адвокат Олег Горецький.

© USP-LTD.ORG

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь