fbpx

“Лікарю, ми його втрачаємо!”: Україна може залишитись без гіганта авіапромисловості

46

Хто винен у долі заводу Антонова?

Нещодавно президент “Укроборонпрому” литовський громадянин Айварас Абромавічус підписав наказ про звільнення голови авіазаводу ім. Антонова з посади. Офіційно підставою для такого рішення стали нібито результати перевірки діяльності держпідприємства СБУ та НАЗК. Але фактично – хто винен у тому, що нині Україна може втратити свого гіганта авіапромисловості? Спробуємо розібратись!

Рішення “Укроборонпрому” – це однозначно не причина, а наслідок. Деякі аналітики схильні шукати причину в буцімто конкуренції, яку складає Україна сусіднім європейським державам. Ця версія виглядала б доволі переконливою, проте такі літаки-велетні, як “Руслан” та існуюча в єдиному екземплярі “Мрія” – найбільший вантажний літак у світі – поза конкуренцією. В той же час, прибуток, що отримує завод від вантажних авіаперевезень, не складає конкуренцію таким концернам-гігантам, як “Боїнг” та іншим підприємствам, що займаються не лише вантажними, а й пасажирськими перевезеннями.

Справа в інших факторах. По-перше, навіть маючи статус державного підприємства, завод Антонова вже довгі роки не отримує дотацій з держбюджету та існує завдяки компаніям-орендаторам, які використовують літаки заводу (в тому числі, й вище згадані “Руслан” та “Мрію”) для авіаперевезень. По-друге, у власності заводу – чимала площа землі, яка є ласим шматком для чиновників, що завжди не проти побудувати ще один торговий центр, який наповнюватиме їхні кишені. До того ж, розвалити українське авіавиробництво – один з інтересів Росії, і саме в цих інтересах працювали і працюють попередні та нинішні проросійські політичні діячі.

Отже, в ситуації, в якій опинився завод Антонова, винен не “Укроборонпром”, не європейські конкуренти, яким нібито вигідно позбутись українських літаків. Головна причина в державі, яка вже тривалий час не фінансує завод попри його статус держпідприємства, та в діяльності політичних сил, що діють в інтересах країни-агресора. Не кажучи вже про землю, яка, на думку чиновників, приносить “не ті прибутки не тим людям”.

 

Автор: Сюзана Елпі

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь