fbpx

“Мовний закон не містить ознак дискримінації нацменшин” – КСУ

Нардепи мають сумніви щодо конституційності закону

Иллюстрация / REUTERS
Иллюстрация / REUTERS

В квітні минулого року був ухвалений, а в липні набув чинності Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, відомий в народі як “мовний закон” або “закон про мову”. Проте ще до набуття чинності закону до Конституційного суду України надійшло звернення від 51 нардепа. В зверненні вказано, що особи, які його підписали, мають сумніви щодо конституційності даного закону і вважають його таким, що дискримінує та порушує права національних меншин (перш за все, етнічних росіян), що проживають на території України. 

Дане звернення було розглянуто Великою палатою Конституційного суду України.  Наразі проведено низку експертиз, які не виявили ознак дискримінації нацменшин у “мовному законі”. Сергій Головатий, суддя-доповідач у справі про конституційність “мовного закону” процитував деякі висновки експертів.

У висновках відзначається, що “концепція переваги і культури російської мови була побудована на прищепленні носіям української мови та культури відчуття неповноцінності”, а також згадується про “стереотипи про нібито прогресивну і престижну російську та не модну і відсталу українську”. 

Головатий також зачитав висновки експертів Національного Інституту соціологічних досліджень. Фахівці НІСДу вважають, що мовна проблема є наслідком мовної ситуації в СРСР, і підкреслюють, що мовні питання є конфліктогенними, тому потребують особливої уваги під час розробки та впровадження заходів щодо мовної політики. В той самий час, фахівці Національного університету імені Тараса Шевченка вбачають нібито дискримінаційні ознаки в нормі закону, яка дозволяє викладати окремі дисципліни державною мовою, а також англійською або однією з мов країн Євросоюзу. 

Окрім інших наданих експертних висновків, Головатий також зачитав витяг з висновків Міністерства культури, де підкреслюють, що дискримінації, навпаки, зазнають ті громадяни, які спілкуються державною мовою. Також доповідачем було згадано про мовний атлас ЮНЕСКО, до якого занесено мови, що знаходяться під загрозою знищення. Російської в цьому атласі немає.

Спираючись на дослідження та експертні висновки, Конституційний суд України ухвалив рішення про те, що “мовний закон” є цілком конституційним та не містить ознак дискримінації ані щодо етнічних росіян, що мешкають на території України, ані щодо інших національних меншин.

Автор: Сюзанна Елпі

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь