fbpx

Політична боротьба у соцмережах (дослідження)

Як показало дослідження, проведене ГО «Інтерньюз-Україна» та аналітичною компанією Singularex, користувачі соціальної мережі VK в Україні генерують найбільше проросійських меседжів. Якщо напередодні президентських виборів до команди Зеленського у цій соцмережі висловлювалися нейтрально, то зараз риторика змінилася на різко негативну. Водночас Instagram залишається середовищем найбільшої підтримки для нової влади. Користувачі Facebook, яка є найактивнішим майданчиком обговорення політичного життя, порівняно з іншими соцмережами, вирізняються більш конструктивною критикою.

Прикметно, що впродовж всього періоду Володимир Зеленський залишається найбільш обговорюваним політиком. Однак настрої користувачів різних соцмереж змінилися. При цьому, якщо до виборів було значно більше схвальних дописів, то вже після виборів політик став об’єктом критики — переважно через кадрові призначення та брак досвіду.

Facebook — найбільший майданчик для політичних дискусій

Автори дослідження впродовж трьох етапів працювали з однією й тією ж вибіркою — 35 тис. користувачів Facebook, 1,3 млн користувачів VK та кілька десятків тисяч користувачів Instagram. Третє дослідження стосувалося настроїв користувачів у період з 29 серпня по 15 вересня.

Спочатку серед усіх постів за допомогою нейромережі відібрали змістовні пости від беззмістовних (фотографії, меми тощо), а згодом виокремили кластер дописів на політичну тематику.

У Facebook із 35 тис. користувачів 8,5 % дописів у післявиборчий період стосувалися політики. Вони написали 11 тис. постів. У VK в 100 разів менша активність людей, які пишуть про політику — 0,083 %, але пишуть вони багато. Дослідники виокремили близько тисячі акаунтів, які написали близько 5 тис. постів. В Instagram виокремили 3 тис. акаунтів, які писали про політику, та близько 10 тис. постів.

Згодом, за допомогою технологій штучного інтелекту та вручну всі пости розділили на негативні, позитивні та нейтральні. А після цього проаналізували їхній зміст.

За словами авторів дослідження, чимало тем є спільними для трьох соцмереж. Так, користувачі активно писали про «диктатуру Коломойського» та «узурпацію влади». У Facebook та VK активно обговорювали тему обміну полоненими, «формулу Штайнмаєра» та покарання попередньої влади. У Facebook при цьому піднімали найширший спектр тем, порушуючи навіть питання законотворчості та кадрових призначень.     

Згідно з дослідженнями, Facebook здебільшого є проукраїнським. Там майже немає проросійської риторики. Поодинокі пости були від прихильників партії «Наші» та «Опозиційної платформи — За життя».

Instagram — рай для Зеленського 

Більшість постів про роботу нової влади в Instagram є нейтральними або позитивними. 

Більшість акаунтів, які пишуть позитив, належать партіям або фан-сторінкам партій. Там домінує Зеленський і в цьому потоці інформації пости про інші партії губляться, бо Зеленський заполонив увесь інфопростір у цій соцмережі.

Найбільше вподобань отримують дописи на політичну тематику в Instagram. Зокрема, найпопулярнішим став пост про звільнення українських полонених, який набрав 70 тис. лайків.

У Facebook домінують дописи критиків Зеленського. При цьому користувачі, які їх публікують, не завжди є прихильниками Порошенка. Facebook стає для нинішньої влади дуже проблемною соцмережею.

Понад 60 % постів про Верховну Раду користувачів Instagram були нейтральними та понад 33 % — позитивними. Лише 5 % з них мали негативні настрої.

При цьому картина для VK майже діаметрально протилежна — 74 % всіх постів про український парламент тут мають негативну тональність. У Facebook ця цифра сягає 56 %. 

Тональність постів про конкретні партії — “Слугу народу”, “Голос” та “Батьківщину” була вкрай позитивною. 96,18 %, 94,4 % та 88,4 % постів про ці партії (відповідно) були позитивними або ж нейтральними. Натомість “Європейську солідарність” та “Опозиційну платформу — За життя” здебільшого критикували: 65% та 62.5% дописів про ці партії (відповідно) були негативними, і лише 7 % та 15 % — позитивними».

Що стосується активності політиків та політичних партій у соцмережах, то уже впродовж кількох місяців першість залишається за Володимиром Зеленським та «Слугою народу». 

Також є цікава тенденція в Instagram та Facebook: очевидно, партія Порошенка зробила певні висновки з програшу на виборах і збільшила присутність у соціальних мережах. Очікувалося, що “Голос” буде більш активним в соцмережах, але вони трохи програють “Європейській солідарності”.

«Вконтакте» — джерело проросійських політичних настроїв

Проросійські користувачі у VK часто пишуть песимістичні пости про недостатній вплив Росії на Україну.

В Україні дуже популярна тема про те, що Україна програла інформаційну війну Росії, але виявляється, що там ця тема дзеркальна — про те, що Росія програла інформаційну війну Україні, що не розуміє, що відбувається в Україні, та не має жодних впливів на інформаційні канали. Звичайно, також популярна тема, що Україна є агресором на Донбасі, та тема олігархів.

Тема диктатури Коломойського у VK — одна з гарячих тем, яка викликає насмішки користувачів, а також гострі сатиричні меми, відео. Більшість користувачів соцмережі вважають, що Коломойський контролює нову владу. Також там популярні проросійські наративи, які жорстко висміюють Україну й нову владу. Зокрема, зараз уся критика направлена на Зеленського, якого прирівнюють до влади Порошенка і пишуть, що це нацистська влада. Ця риторика еволюціонувала з часу президентських виборів. Тоді Зеленського вважали таким собі лояльним до Росії кандидатом. Зараз нова влада є однією з центральних мішеней для користувачів соцмережі.

Більшість користувачів VK, які потрапили у фокус дослідження, є проросійськими. Наприклад, проросійський аналітик Володимир Корнілов, дописувачі «Украина.ру», колишній регіонал Олег Царьов та інші.

Активність проукраїнських користувачів у соцмережі, порівняно з даними попереднього дослідження, значно знизилася: «Якщо вони і є, то це, здебільшого, активні прихильники Порошенка, які також дуже критикують нову владу і докладають свою лепту в негатив про українську політику.   

 

Джерело

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь