fbpx

“Сірий” ринок побутової техніки перевищує 20 млрд грн. Дослідження GFK

Аналітики GFK Ukraine оцінили обсяг “сірого” імпорту електроніки і побутової техніки в 2019 році

Близько 23% українського ринку побутової техніки та електроніки в 2019 році припало на “сірий імпорт”. У грошовому еквіваленті він склав 20,5 млрд грн ($792 млн). Про це розповіла керівник департаменту B2B і стратегічних досліджень GFK Тетяна Ситник, пише Retailers.

“Cірим імпортом” називається товар, що потрапляє в Україну без оформлення відповідних митних процедур, включно з несплатою мита і ПДВ на імпорт.

Найчастіше “сірими” завозять смартфони і телевізори – на них сукупно припадає 57% усього такого імпорту. Частки цих двох категорій однакові – 29%. Решта нелегального імпорту припадає на холодильники, дрібну побутову техніку, ноутбуки, пилососи, пральні машини тощо.

У грошах смартфонів у минулому році завезли нелегально на суму 8,492 млрд грн ($328 млн), телевізорів -на 3,2 млрд грн ($125 млн).

Найчастіше “сірими” завозяться смартфони високої цінової категорії (понад $400 ) популярних марок, включно з Apple, Xiaomi, Samsung. Такі пристрої в основному завозяться з Китаю, Польщі, США. Велика частина “сірих” телевізорів також знаходиться в високій ціновій категорії і надходить із Польщі.

Популярні способи “сірого” імпорту – “піджаки” і недостовірне декларування. У першому випадку дрібні партії товару завозяться приватними особами нібито для власного використання. У другому випадку здійснюється заниження митної вартості або декларування якогось іншого товару.

Найчастіше «сірі» товари продають через інтернет-магазини. У більшості випадків – через фізичних осіб-підприємців на спрощеній системі оподаткування. Продаж сірого імпорту можливий із видачею фіскального чека.

При зверненні покупця “сірої” техніки в ремонт йому відмовлять 52% компаній. Ще 19% візьмуть за це додаткову оплату.

  • Глава профільного комітету парламенту Данило Гетманцев вважає, що вирішення проблеми сірого імпорту знаходиться в руках керівництва митниці. Ті кілька сімей, які здійснюють контрабандну діяльність сукупно з силовими органами, загальновідомі. Тим більше правоохоронним органам. Це питання правил гри на цьому ринку, вважає депутат. Раніше на митниці придумали, як боротися з сірим імпортом.
    При проведенні дослідження GFK у жовтні 2019 року опитала 32 експертів, які представляють основних вендорів, імпортерів і великі роздрібні мережі. Експерти спиралися на внутрішні дослідження, дані контрольних закупівель. Підсумкові значення даних є середньою оцінкою всіх експертів.

 

Джерело

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь