fbpx

У першому кварталі у Києві знизився попит на офісні приміщення

Якою була динаміка ринку офісної нерухомості в Києві та чи змінилися ключові показники ринку у першому кварталі 2020 року під впливом поширення пандемії – у новому звіті міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield.

Попит

Згідно зі звітом Cushman & Wakefield, попит з боку орендарів офісних приміщень суттєво знизився. В першому кварталі 2020 року в Києві були здані в оренду лише приблизно 7 900 кв. м загальної орендної площі (take-up), а це на 80% менше, аніж показники в аналогічних періодах 2019 і 2018 років. Водночас чисте поглинання склало лише 3 000 кв. м, але залишалося позитивним. Хоча динаміка укладення договорів оренди є переважно нижчою у першому кварталі року, у 2020 році, в зв’язку з поширенням пандемії (COVID-19), багато угод оренди, pапланованих на березень, були тимчасово призупинені та перенесені на період після завершення карантину.

Нова пропозиція

У 1 кварталі 2020 року обсяг нової пропозиції на ринку офісної нерухомості в Києві склав приблизно 7 500 кв. м. Це становить 15% від показника 1 кварталу 2019 року та є вдвічі меншим, аніж у 1 кварталі 2018 року. Єдиним об’єктом, зданим в експлуатацію у 1 кварталі 2020 року, є офісна будівля у проекті «Нивки Сіті», яка була створена шляхом реконструкції.  Станом на початок квітня, до кінця 2020 року до здачі в експлуатацію в Києві заплановані офісні об’єкти кумулятивною орендною площею приблизно 200 000 кв. м. Проте теперішній економічний спад в Україні та у світі може призвести до того, що фактичний показник нової пропозиції у сегменті за результатами наступних 9 місяців буде меншим.

Вакантність

Незважаючи на карантинні заходи та уповільнення економіки, первинна вакантність у березні 2020 року склала 6,7%, тобто несуттєво підвищилася порівняно з 6,5% в кінці 2019 року. Станом на початок квітня, експерти Cushman & Wakefield очікують, що до кінця 2020 року рівень вакантності на ринку офісної нерухомості в Києві зросте у зв’язку із суттєвим обсягом нової пропозиції, запланованої до введення в експлуатацію впродовж року, у поєднанні з можливою корекцією планів ряду компаній щодо розширення їхніх офісних площ або переїзду в інші офісні об’єкти.

Орендні ставки

У першому кварталі 2020 року орендні ставки на офісні приміщення найвищої якості в Києві залишалися на рівні $30 за кв. м у місяць (без ПДВ, сервісних і комунальних платежів). Зважаючи на погіршення економічної ситуації в Україні та світі, в найближчі місяці ймовірним є деяке зниженням орендних ставок на офісні приміщення усіх класів у Києві. Однак зазначимо, що для конкретних офісних об’єктів показники залежатимуть від їхньої конкурентоздатності (якості приміщень і управління), а також рівня заповнюваності.

«Теперішнє сповільнення ринку офісної нерухомості в Києві передусім стало наслідком різкого погіршення загальної економічної ситуації та ділової динаміки в Україні та світі на фоні світової пандемії коронавірусної інфекції і радикальних карантинних заходів, — пояснює Марта Костюк, керівник департаменту аналітики та консалтингу з питань девелопменту в компанії Cushman & Wakefield. — Хоча невизначеність щодо тривалості теперішніх карантинних заходів в Україні та світі, а також їхнього впливу на економічну і ділову динаміку формує суттєві ризики, ринок офісної нерухомості в Києві є невеликим за обсягом і має подальший потенціал для розвитку з точки зору наявних форматів та якості об’єктів. Вакантність у сегменті є низькою, і більшість орендарів, які планували свої переїзди в інші офісні об’єкти або розширення, на разі від своїх планів не відмовляються. Ці фактори у поєднанні з нещодавнім прогресом України у перемовинах з МВФ, дозволяють нам досить позитивно дивитися на майбутнє ринку офісної нерухомості в Києві, незважаючи на очевидну складність теперішньої ситуації в Україні та світі». 

 

Джерело

Розповісти в соціальній мережі

Залишити відповідь